فروکتوز ۳۰ (NFCS30)

این شربت به دلیل داشتن طبیعت مایع، کنترل ویسکوزیته و فرآیند کریستالیزاسیون مجدد، می­ تواند نقش موثری را در دسرهای لبنی و بستنی ایفا کند. جایگزینی ساکارز با این نوع شربت فروکتوز می­ تواند بر نقطه انجماد ماتریکس بستنی اثر گذاشته و بنابراین کریستالیزاسیون مجدد و ویسکوزیته را تحت تاثیر قرار دهد. به این ترتیب می­تواند احساس دهانی، شیرینی و بافت مناسبی را برای مصرف کنندگان ایجاد کند.

علاوه بر این درجه بالای حلالیت فروکتوز و قدرت کنترل رطوبت آن باعث شده که این محصول به آسانی در غلظت­های بالا کریستاله نشده و استفاده از آن همراه با دیگر قندها نیز می­تواند به کنترل کریستالیزاسیون ناخواسته آنها کمک کند. این امر علاوه بر هماهنگی مناسب آن با طعم میوه­ای، ایجاد شفافیت و جلوگیری از رشد کپک­ها منجر شده که این محصول جایگاه مناسبی را در صنعت مربا، کمپوت، مارمالاد، باقلوا و حلوا به خود اختصاص دهد.

ضمن اینکه روان­ کنندگی مناسب شربت­های فروکتوز به دلیل حفظ رطوبت آنها در زمان­های طولانی و حتی رطوبت­های نسبی پایین محیط، جلوگیری از دو فاز شدن و همچنین قدرت بهبود پروفیل شیرین­ کنندگی و پروفیل ترکیبات عطری و طعمی فرآورده ­ها، کاربرد این شربت را در سُس­ های امولسیونی و کچاب به میزان زیادی گسترش داده است.

قابل ذکر است که قندهای کاهنده موجود در این شربت نیز از واکنش های اکسایشی در غذاها جلوگیری می­ کند که این موضوع مصرف آنها را در حفظ رنگ درخشان سُس گوجه­ فرنگی و مربای توت­ فرنگی و همچنین حفظ رنگ ویژه گوشت ­های نمک سود شده سودمند می سازد.

فروکتوز ۳۰، با توجه به خاصیت شیرین کنندگی، ایجاد بریکس مناسب و ویسکوزیته و همچنین عدم کریستاله شدن در محصول نهایی موجب بهبود عطر و طعم و ماندگاری بیشتر می گردد و جلوگیری از اکسیداسیون و ایجاد بافت و رنگ مناسب و همچنین طعم مطلوب در سس های امولسیون شده و کچاپ از ویژگی های مهم این محصول می باشد.

موارد استفاده: در مربا، کمپوت، مارمالاد، باقلوا، حلوا، بستنی، سس مایونز، کچاپ و انواع دسرهای شیرین.

دیدگاهتان را بنویسید